InnoDigi Projektek 2026
Jövő városa 8.b
A 8. b osztály június elején egy izgalmas és összetett egyhetes jövőtervező projektben vett részt, amely során a gyerekek saját elképzeléseik alapján, közösen alkották meg a holnap fenntartható települését.
A közös munka a szerepválasztással indult: a diákok a város működéséhez elengedhetetlen, létfontosságú területek képviselőivé váltak. Az osztályban külön felelőse lett többek között az iparnak, a mezőgazdaságnak, a közterületeknek, a sportnak és rekreációnak, a szórakozásnak, a rendőrségnek, az egészségügynek, sőt, még két külön oktatási terület is létrejött. A tanulók kutatómunkába kezdtek, hogy jobban megismerjék az adott szektorok egyedi sajátosságait, és megválasztották a városvezető polgármestert is. Hogy elszakadjanak a jelen sémáitól, képrejtvények segítették az első lépéseket, melyek során ötleteket kaptak ahhoz, milyen is lehet egy jövőbeli város.
Ezután összeállították a város térbeli alapegységét, a hexa dobozt, ahol minden felelősségterületnek egy hexája volt, és az általuk kivágott színes lapokból rendezték el a település térképét. Ekkor vette kezdetét a micro:bit oktatás első fázisa is. A diákok összetettebb kódokat alkottak az elektronikai rendszerek irányítására, első lépésként egy működő áramkört hozva létre az utcai világításhoz. Később egy alkonykapcsolóval ellátott rendszert építettek ki az éjszakai fényellátáshoz, amihez a forrasztás technikáját is elsajátították.
A diákok tervezőszoftverekkel készítették elő az épületeik 3D nyomtatását. A virtuális tervekből a makettek hamarosan a valóságba költöztek: a hexákon sorra jelentek meg a térbeli épületek. Az utolsó nyomtatási fázisban az utak, közlekedési eszközök és zöldterületek is a helyükre kerültek, amellyel lényegében lezárult az alkotói folyamat.
A projekt zárásaként az utolsó simítások után kitárult az ajtó, és a hozzátartozók előtt, a megválasztott polgármester segítségével prezentálták az elkészült Jövő városát.
