2024/25-ös tanév pojektjei általános iskola
5. a osztály- Honfoglalás
2025. június 18-án, szerdán az 5.a osztály tanulói egy különleges, élményekben gazdag projektnapon vettek részt, amelynek témája "A Honfoglalás kora" volt. A program célja az volt, hogy a gyerekek játékos, aktív tevékenységeken keresztül mélyítsék el tudásukat a magyar történelem egyik legmeghatározóbb korszakáról.
A tanulók csoportokban dolgozva készítették el egy jurta makettjét, valamint különféle rajzokat és tárgyakat, amelyek segítségével kreatívan jelenítették meg a honfoglaló magyarok életmódját, kultúráját és környezetét. A közös munka során fejlődött a gyerekek együttműködési készsége, kreatív gondolkodása, és lehetőségük nyílt arra is, hogy különböző tantárgyak ismereteit kapcsolják össze egy közös projektben (matematika, földrajz, ének-zene, irodalom, magyar nyelvtan, honismeret).
A projektnap tanulási céljai között szerepelt:
a honfoglalás eseményeinek megismerése és értelmezése,
a korabeli életmód és tárgyi kultúra bemutatása,
a csapatmunka és problémamegoldás fejlesztése,
valamint a tantárgyak közötti összefüggések felismerése.
Tantárgyi célok:
Történelem: a honfoglalás eseményei, a magyar törzsek életmódja,
Irodalom és nyelvtan: mondák, történelmi elbeszélések feldolgozása,
Matematika: mértani formák és méretek tervezése a makettekhez,
Természetismeret: A sztyeppe és a Kárpát-medence földrajzi jellemzői,
Ének-zene: korabeli dallamok és népzenei elemek megismerése,
Honismeret: hazaszeretet, múlt megismerésének fontossága.
2. További feladatok
a) Törzsi jelvény készítése
Minden csapat húzott egy kártyát, amelyen egy-egy honfoglaló magyar törzs neve szerepelt. A csapatok feladata az volt, hogy A/4-es méretben elkészítsék saját törzsük jelvényét, amely lehetett zászló, címer vagy más szimbólum, amely kifejezte a törzs jellemzőit, értékeit, hagyományait.
Tanulási célok:
A honfoglaló magyar törzsek megismerése.
A vizuális kifejezőkészség fejlesztése.
A történelmi ismeretek kreatív alkalmazása.
Fejlesztési területek:
Kreativitás, vizuális kultúra.
Csapatmunka, együttműködés.
Történelmi gondolkodás, szimbolikus gondolkodás.
b) Törzsi dal / induló készítése és előadása
A csapatok dalszöveget írtak az elkészült rajzukhoz (lehetett induló, harci ének vagy a törzsüket bemutató dal). A verseket/dalokat elő kellett adniuk.
Tanulási célok:
A zenei és irodalmi kifejezésmód fejlesztése.
A közösségi élmény és az identitásépítés erősítése.
A történelmi korszak hangulatának megidézése.
Fejlesztési területek:
Zenei és nyelvi kreativitás.
Előadói készségek, önkifejezés.
Csapatmunka, közös alkotás.
c) Interaktív feladatok digitális felületen
A tanulók a Teams felületére feltöltött (LearningApps) játékos feladatokat oldottak meg: puzzle, keresztrejtvény, párosítás a magyar mondavilágból.
Tanulási célok:
A digitális tanulási környezet használata.
A történelmi, irodalmi, művészeti ismeretek elmélyítése játékos formában.
A logikus gondolkodás és problémamegoldás fejlesztése.
A vizuális információk értelmezése.
A történelmi kontextus felismerése.
Az önálló információkeresés gyakorlása
Fejlesztési területek:
Digitális kompetencia.
Térbeli-vizuális intelligencia.
Kutatási készségek, digitális írástudás
A gyerekek aktívan, lelkesen vettek részt a feladatokban, figyeltek egymásra, és örömmel osztották meg ötleteiket. A visszajelzések alapján jól érezték magukat, és maradandó élményekkel gazdagodtak. A visszajelzéseket a tanulók egy önértékelő lap segítségével készítették el; jeggyel, szövegesen és emotikonokkal is értékelniük kellett saját teljesítményüket, kifejezni érzelmeiket, mindez összhangban volt viselkedésükkel, munkamoráljukkal, aktivitásukkal.
Köszönet a kollégák együttműködéséért: Krémer Csilla osztályfőnök, Benkes Réka. Hankószy Tünde, Reinhardt-Csomós Beatrix
5. évfolyam- Színek és fények
2025. június 17-én és 18-án 4 fős csapatokra osztva indítottuk az Eötvös teremben a projektnapot.
Elsőként a festék– illetve a fényszínekkel kísérleteztek a tanulócsoportokat, és az ismert festékszínkeverések kifestése mellett felfedezhették a fényszínek keveredésének szabályait.
Kipróbálhatták a különböző lencsék, üvegformák színeltérítők (színtörés) tulajdonságait.
A kromatográfia egyik eljárásával megtudhatták, hogy a fekete filctolluk igazából nem fekete, hanem többféle szín összetételéből áll: lilás, zöldes, ciklámen színeket oldott ki a víz a papíron lévő filctollnyomból.
A ledlámpák világításához áramkört kellett építeniük, adott leírás és képi útmutató segítségével. Majd, amikor ezt sikerült elkészíteni, akkor a programozás segítségével microbites fényritmusokat játszhattak le, illetve maguk is tervezhettek fényvillanást.
Kisebb- nagyobb nehézség után minden csapatnak sikerült megoldania kis segítséggel a projektnek ezt a legbonyolultabb részét és elindítani a lejátszást. Akik a leghamarabb készen lettek, segítették a többi csapatot a fényjáték kialakításában.
Legvégül a Kahoot segítségével,
illetve Ági néni kérdéseivel zártuk a projektnapot. A csapatok értékelték a
napjukat közösen is, egyénileg is.
Voltak, akik PPT-t kezdtek készíteni a színekről, fényekről és reméljük, hogy
volt olyan kérdés, vagy feladat, amit további kutatásokra ösztönözi tanulóinkat,
és utána jártnak Newton munkásságának is!
A projektnapokat tartotta: Brecsokné Kertész Ágnes és Reinhardtné Csomós Beatrix tanárnők
6. évfolyam- "Nem rontjuk a levegőt!"
2025 május 20-án és 22-én, a 6.a és 6.b osztályok projektnapjainak a levegő, mint életfontosságú elem volt a témája. Tavaly a színekkel és a fénnyel foglalkoztunk, idén a levegő tulajdonságaival, a légnyomással, a vákuummal és nevezetes tudósok munkásságával ismerkedtek a tanulók, játékos, élvezetes feladatokon keresztül.
Mindkét osztályban 6 -7 csapatot alakítottunk ki és az Eötvös teremben, kísérletezésekkel töltöttük a napot.
Minden csapat színes nyomtatott lapokon kapta meg a nap kísérleteinek leírásait, a megválaszolandó kérdéseket, vagy rajzi feladatokat. Laptopon, az internet segítségével a tanulók kutatómunkát végeztek, rákerestek Torricellire, Pascalra, Bernoullire majd az adott videó megtekintése után kördiagramon ábrázolták a levegő összetételét. Vizet, lufit, pingponglabdát, üvegeket kaptak a csapatok a kísérleteik elvégzésére, mely szinte minden csapatnak sikerült.
A kísérletek közül leginkább a kígyós (spirális), a táncoló pingponglabdák, vagy Zoli bácsi által bemutatott tanári kísérlet tetszett a legjobban.
A kísérletek elvégzését követően a csapatok bemutatták gyűjtőmunkáikat, a diagram készítésének módját, elmondták a tanult életveszélyes helyzeteket, hogy mikor, hol, mire és miért kell vigyázni. Ismertették a három, előre kijelölt, fizikus életét, munkásságát, és a számukra legérdekesebb kísérletről is beszéltek.
A projektnapot tartotta: Vukovich Zoltán és Brecsokné Kertész Ágnes
Intelligens közlekedés
Tanárunk, Klacsákné Tóth Ágota a 2025 januárjában Londonban megrendezett BETT (British Educational Training and Technology Show) kiállításon vett részt. A rendezvényen megismerhette a legújabb oktatástechnológiai fejlesztéseket és megoldásokat, amelyek segíthetnek a tanítás és tanulás hatékonyságának növelésében. Így találkozott az Acebott cég termékeivel is, amely több korosztályban kínál oktatási megoldásokat, különösen a STEM (tudomány, technológia, mérnöki tudományok és matematika) területén.
Az Acebott készletek lehetővé teszik a diákok számára, hogy elméleti tudásukat a valóságban is alkalmazzák. A robotok építése és programozása során a diákok közvetlenül tapasztalhatják meg a STEM fogalmak alkalmazását. A készletek használata során a diákok különböző megoldásokat próbálhatnak ki, ami fejleszti kritikai gondolkodásukat és kreativitásukat. Sok Acebott projekt csapatmunkát igényel, ami elősegíti a diákok közötti kommunikációt és együttműködést. Ez a készség később a munkahelyen is hasznos lesz. A gyakorlati és interaktív tanulás növeli a diákok érdeklődését és motivációját. A diákok látják munkájuk eredményét, ami további felfedezésre és innovációra ösztönzi őket. A készletek használata során a diákok új ötleteket és megoldásokat találhatnak ki, ami elősegíti a kreatív gondolkodást és az innovációt.
Nagy örömünkre egy Intelligens közlekedés készletet, a hozzá tartozó tanári kézikönyvet kaptunk kipróbálásra. A készlet révén a tanulók megérthetik az intelligens közlekedés fogalmait és alkalmazásait. Alapvető programozási ismereteket sajátítanak el, megértik az alapvető elektronikai áramkörök működési elvét, valamint az elektronikai modulok használatát. A diákok gyakorlati projekteket is építhetnek, például intelligens utcai lámpákat, intelligens közlekedési lámpákat, intelligens kereszteződéseket és intelligens parkolókat. A tanári kézikönyvben 16 kidolgozott óravázlat található, mely teljes mértékben támogatja a tanári munkát.
A készletet az 5. osztályos szakkörön próbáljuk ki, a diákok nagy örömmel vetették bele magukat az építésbe, kódolásba.
7. évfolyam- Törd meg a csendet
A 7.osztályosok projektnapja, a TÖRD MEG A CSENDET, 2025.február 6-án és 10-én került megtartásra.
A fizika terem asztalai körül 4-4 gyerek lelkesen végezte a hangadással, zeneszerkesztéssel kapcsolatos érdekes feladatokat:
Feladatuk volt üvegpoharakba, kémiai kémcsövekbe, szörpös üvegekbe különböző magasságig vizet tölteni, majd az üvegpohár peremére finom kézmozdulatokkal ívet húzni vagy fújni.
Ezután minden pár egy-egy laptopon, digitális felületen zenét szerkesztett, amit később le is játszottak. A húrok pengetésének módját egyszerű szemléltető eszközzel demonstrálhatták a tanulók, megfigyelve a hangok magasságát, mélységét, majd a telefonálást, azaz a hang terjedését egy madzag és két műanyagpohárral kellett kipróbálniuk.
Később egy feladatlapon az előzőleg elvégzett kísérletek és videók megtekintését követően az adott témakörben a tanulók kérdésekre válaszoltak, magyarázták a látottakat, és következtetéseket vontak le. A zenei kottákat is ügyesen ismerték fel.
A nap végén Kahoot-os feladatsorban mérhették össze a csapatok a tudásukat. Izgalmas játszma után a nyertes csapat kis ajándékot kapott.
A feladatlapok leadása, a szemléltető eszközök rendezése után, időt szántunk arra is, hogy a csapatok beszámoljanak a nap folyamán végzett feladataikról, nehézségeikről, illetve, hogy mi tetszett nekik a legjobban.
A témanapot tartották:
7.b Szabján Anikó és Brecsokné Kertész Ágnes tanárnők
7.a Pintér Andrea tanárnő és Vukovich Zoltán tanár úr